PROGRAM BIM DLA ARCHITEKTA

Większość współczesnych architektów jest mocno związana z podejściem do architektury w kontekście BIM. Modelowanie informacji o budynku w formie cyfrowego zapisu realizacji jest czymś, co całkowicie zrewolucjonizowało podejście do prowadzenia projektów. Od momentu przystąpienia do tworzenia koncepcji, aż po oddanie inwestycji do użytku przedstawiciele wszystkich wysoce wyspecjalizowanych dziedzin prowadzą prace nad koncepcjami, które następnie stają się spójną całością.

Przy wyborze odpowiedniego programu trzeba więc postawić jasne oczekiwania, co do tego, jakie funkcje powinno spełniać wybrane przez nas narzędzie. Patrząc przez pryzmat szybkich przemian, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie na niemalże każdej płaszczyźnie warto zwrócić uwagę na dwie kwestie: uniwersalność programu i możliwość poszerzania jego możliwość o nowe rozszerzenia, które będą odpowiadały na potrzeby dynamicznie zmieniającego świata.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego programu?

Przede wszystkim należy porzucić nadzieję na to, że uda nam się znaleźć program, który zadowoli wszystkich jego użytkowników. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z poszukiwania optymalnego rozwiązania, które będzie idealnie dostosowane do naszych potrzeb – wręcz przeciwnie. Jeśli szukamy oprogramowania, które zaspokoi potrzeby większej grupy osób – naszych pracowników, studentów to musi spojrzeć na oprogramowania w szerszym kontekście.

Dwie podstawowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy doborze programu, o których często zapominamy to: ułatwiony kontakt z producentem i bogate zaplecze merytoryczne i techniczne. Tak naprawdę większość z dostępnych obecnie na rynku rozwiązań spełnia najważniejsze wymagania techniczne i co najważniejsze jest kompatybilne z technologią BIM. Kontakt z producentem i możliwość ciągłej nauki z udostępnianych przez firmę materiałów to równie ważne kwestie, które pozwolą na tworzenie najbardziej zaawansowanych projektów. https://www.archline-polska.pl/architektura-bim/