BIM DLA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

Inżynier budownictwa musi przebyć bardzo długą drogę do momentu, aż posiądzie wszystkie uprawnienia i będzie w stanie samodzielnie prowadzić projekty, w efekcie których powstaną budynki użytkowe. Wprowadzenie na grunt budownictwa technologii BIM sprawiło, że każda z osób, która rozpoczyna swoją ścieżkę kariery zapoznaje się z tym modelem pracy. Najczęściej zauważonych zostaje więcej walorów niż przeszkód, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie, w wyniku czego inżynierowie budownictwa decydują się na pracę w BIM.

Oczywiście sam wybór metodologii pracy jeszcze o niczym nie świadczy i najczęściej staje się dopiero wstępem do poszukiwań optymalnych rozwiązań, które pozwolą na optymalizację pracy. Poza codzienną praktyką i nabywaniem doświadczenia, każdy inżynier budownictwa poszukuje narzędzi codziennej pracy. Modelowanie budynku przy użyciu technologii BIM tworzy przestrzeń dla prowadzenia prac nad projektem przez specjalistów z różnych branż w jednym czasie. Dzięki temu można liczyć na większe zrozumienie pomiędzy poszczególnymi osobami, uczestnikami projektu. Model konstrukcji w formacie 3D daje możliwość wglądu w wersję realizacji zbliżoną do tej, która powstanie finalnie.

BIM postrzegane jest jako rozwiązanie przyszłości, które zrewolucjonizowało branżę budownictwa oraz sposób myślenia o projektach. Holistyczne ujęcie realizacji daje możliwość na przedstawienie wizji realizacji zleceniodawcy jeszcze przed jej faktyczną realizacją. Takie podejście pozwala na uniknięcie wielu nieporozumień, a tym samym na oszczędność kosztów.

BIM bez wątpienia zrewolucjonizował podejście do tworzenia projektów w budownictwie. Wielu inżynierów nie wyobraża sobie już codziennej pracy bez wykorzystywania potencjału, jaki płynie z tej technologii. Kompleksowe ujęcie prowadzenia projektu, a także współpraca przedstawicieli wszystkich branży na wszystkich etapach realizacji, przyniosła nowe możliwości, a także zwiększyła szanse na tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych projektów w szybszym czasie i przy niższym nakładzie pracy. https://allbim.pl/