Kiedy najlepiej sprawdzają się wielorazowe maseczki?

Używanie wielorazowych maseczek ochronnych jest w ostatnich miesiącach coraz bardziej popularne. Zamiast wydawania pieniędzy na wciąż nowe maseczki jednorazowe, które trzeba zmieniać wyjątkowo często, wolimy rozwiązania bardziej praktyczne i dobrze trafiające w nasze potrzeby. Maseczki z materiałów nadających się do prania są dzisiaj jednymi z najchętniej kupowanych. Ale czy dobrze jest ich używać w każdej sytuacji? Czy może mają one jakieś ograniczenia?

Stosowanie maseczek wielorazowych – kiedy i jak?

Maseczki ochronne wielorazowe są doskonałą alternatywą dla tych chirurgicznych, ale wyłącznie w określonym sytuacjach i przy ich właściwym używaniu. Wiele osób uważa niestety, że skoro są wielorazowego użytku, to znaczy, że można jedną nosić cały czas, przez wiele miesięcy, a tak nie jest. Na powierzchni maseczki czy tej jedno czy wielorazowej gromadzą się codziennie setki bakterii i zarazków. W przypadku masek jednorazowych, wystarczy je wyrzucić, ale wielorazowe musimy odpowiednio prać. Minimum pielęgnacji to pranie codzienne, po powrocie z pracy. Maseczkę wkładamy do ciepłej wody i porządnie pierzemy ją mydłem. Cały proces powinien trwać przynajmniej kilka minut, tak, żeby dobrze wypłukać nanosy, jakie wbijały się w nią przez cały dzień.

Specjaliści radzą tu, by maseczki ochronne wielorazowe zawsze wymieniać na nowe na zasadzie jeden na jeden. Kupujemy z góry kilka maseczek tego rodzaju, a później jeden dzień nosimy, pierzemy wieczorem, a następnego dnia zakładamy nową. W ten sposób zestaw kilku maseczek materiałowych z powodzeniem starczy nam na wiele miesięcy i jednocześnie jego działanie będzie optymalne. Zwraca się tu szczególną uwagę, że maseczki wielokrotnego użytku sprawdzą się w każdej sytuacji (o ile nie jesteśmy chirurgiem pracującym przy otwartym organizmie) i o ile będziemy o nie właściwie dbać. Ochrona dróg oddechowych przed dostawaniem się do środka krążących w powietrzu bakterii, jest w tym przypadku gwarantowana. Mimo dobrej ochrony, pamiętajmy jednak, że maseczki ochronne wielorazowe w zetknięciu z dużym natężeniem i ciśnieniem powietrza (np. w momencie gdy ktoś stojący na przeciwko nas gwałtownie kicha lub mocno kaszle), mogą nie dawać stu procentowej ochrony. W tym przypadku należy odwrócić twarz od osoby kichającej lub kaszlącej i najlepiej odsunąć się od niej na przynajmniej kilka metrów. Żaden środek ochrony przed zarazkami nie da nam całkowitej pewności bezpieczeństwa, jeśli nie zachowamy tu zdrowego rozsądku i nie będziemy właściwie reagować na aktualną sytuację.