Może się wydawać, że na płaskim dachu nie może spotkać nas żadne niebezpieczeństwo. Okazuje się jednak, że jest to błędne myślenie, które już niejednego człowieka kosztowało zdrowie lub życie. Dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, w którym wyjaśnimy jak zachowywać się na dachach płaskich tak, by wykonując różnego rodzaju prace nie zrobić sobie krzywdy.
Zacznijmy od pracy blisko krawędzi. Jeżeli znajdujemy się w takim miejscu, powinniśmy zawsze korzystać z jakiegoś rodzaju zabezpieczenia. Może to być chociażby linka asekuracyjna, której drugi koniec przywiążemy na przykład do komina. Dachy płaskie nie są tak niebezpieczne jak spadziste, nie znaczy to jednak że nie można się poślizgnąć i spaść. Należy być szczególnie ostrożnym zwłaszcza wtedy, gdy wychodzimy na górę zimą. Wtedy powierzchnia może zamienić się w lodowisko i nawet wywrotka w odległości metra lub dwóch od krawędzi, może zakończyć się spadnięciem i poważnymi obrażeniami, bądź śmiercią. Warto również zawsze być na górze z drugą osobą do pomocy oraz asekuracji. Zwłaszcza wtedy, gdy czyścimy rynny okalające dach, a więc musimy poruszać się prawie na samej krawędzi. Druga osoba powinna kontrolować, czy linka asekuracyjna jest cały czas napięta i nie pozwoli nam wychylić się poza krawędź.
Podczas czynności, które wykonujemy na środku dachu, zazwyczaj ludzie całkowicie zapominają o konieczności zachowania ostrożności. Wydawać się bowiem może, że na płaskim dachu nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo, jeżeli tylko nie jesteśmy blisko krawędzi. Jest to jednak błędne myślenie. Dachy płaskie wciąż posiadają wiele niebezpiecznych miejsc poza krawędziami, jak choćby okolice wyłazu. Jeżeli wpadniemy do otwartej klapy, może zakończyć się to złamaniami kończyn, a w skrajnym przypadku nawet kręgosłupa. Zawsze zamykajmy klapę wyłazu gdy pracujemy na górze. Podczas przetykania kominów dymowych i spalinowych koniecznie wygaśmy paleniska wszelkich pieców. Jeżeli natomiast regulujemy antenę radiową lub telewizyjną, weźmy ze sobą solidną drabinę i konieczne drugą osobę do pomocy oraz asekuracji.