Co należy wiedzieć o butach podejściowych?

Czym są buty podejściowe?

Buty podejściowe cieszą się od wielu lat sporą popularnością wśród wędrowników. Czym one jednak są oraz czym się kierować przy ich wyborze? Sprawdźmy to koniecznie.

Buty podejściowe to rodzaj obuwia, który przeznaczony jest zarówno dla wspinaczy, jak i także dla fanów wędrówek górskich. Jest to coś pomiędzy trekkingowymi butami, a butami typowo wspinaczkowymi. Wybierając buty podejściowe musimy zwrócić szczególną uwagę na to ile ważą. Waga to jedna z cech głównych, którą kierować się powinniśmy przy zakupie takich butów. Dzięki temu, że buty wybrane będą lekkie, po podejściu skończonym lub też po zmianie obuwia na inne będziemy je mogli spakować śmiało do plecaka i tym samym nie dorzucimy zbyt dużego ciężaru. Można je także przypiąć do karabinka.

Buty podejściowe będą świetnym wyborem jako górskie obuwie, gdy planujemy wyjazd o cieplejszych porach roku. Buty podejściowe są przeznaczone dla amatorów, ale także dla turystów zaawansowanych, który mają w planach podejście pod wspinaczkowe ściany czy też wędrówki po wyraźnie trudnym i kamienistym podłożu.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Na pewno bardzo ważna jest sama konstrukcja podeszwy. Wybierzmy taką, która nam zapewnia świetną przyczepność do podłożą oraz także wyjątkową wytrzymałość czy też odporność na ścieranie. Zależnie od modelu buta oraz marki, są stosowane różne podeszwy. Podeszwa w podejściowych butach znacznie amortyzuje wstrząsy i dzięki temu wędrówka okaże się jeszcze bardziej komfortowa.

Zwróćmy uwagę także na cholewkę. Buty te mają nieco węższą cholewkę od tradycyjnych butów trekkingowych. Takowe rozwiązanie służyć ma znacznie lepszemu dopasowaniu do stopy, jak i także ułatwić pokonywanie ścieżek skalnych. Miejsce na stopę w takim przypadku jest bardzo wąskie. Cechą dodatkową bardzo charakterystyczna dla tego obuwia jest otok gumowy wokół palców. Również najczęściej jest on stosowany w samych okolicach pięty. Zapewnia nam znacznie większe bezpieczeństwo w kontakcie z licznymi skałami na ścieżce.